امام مهدي (عج): هر کس در اجراي اوامر خداوند کوشا باشد، خدا نيز وي را در دستيابي به حاجتش ياري مي کند.
 
پنج شنبه 03 خرداد 1403
 
 
Thursday, May 23, 2024
15 ذی القعده 1445
 

نخستین دانشنامه مجازی فقه و اصول شیعی افتتاح می‌شود

آغاز ثبت نام شانزدهمین المپیاد بین‌المللی قرآن و حدیث

کنفرانس خلع سلاح و عدم اشاعه: امنيت جهاني بدون سلاح هاي کشتار جمعي

هم انديشي جوان ياوران

جشنواره بين المللي فارابي ويژه تحقيقات علوم انساني و اسلامينظر شما درباره ي محنوي سايت چيست ؟
عالي
خوب
متوسط
ضعيف


مقالات

» مقالات موضوعي

» مقالات منتخب

» مقالات منطقه اي

نکات اشتراک ایران و اعراب بر اختلاف‌ها می‌چربد

تحولات منطقه به ویژه منطقه خلیج فارس و نقش ایران در این تحولات و اتهام‌های بی‌اساسی که مستبدان منطقه به ویژه در بحرین، کویت و یمن به ایران می‌زنند تا نشان دهند که تظاهرات مردمی‌شان عوامل خارجی دارد تا وسیله‌ای برای سرکوب مردمشان و حفظ حکومت‌هایشان داشته باشند، برای بسیاری از تحلیلگران قابل توجه است

تعداد بازدید : 22466


استارس در کنار استاکس‌نت

با گذشت بیش از یک سال از ورود ویروس رایانه‌ای استاکس‌نت به تاسیسات هسته‌ای جمهوری اسلامی، رئیس سازمان پدافند غیر‌فعال ایران از شناسایی دومین ویروس رایانه‌ای در این تاسیسات خبر داد

تعداد بازدید : 22376

سعید لیلاز، کارشناس مسایل اقتصادی :
طولانی ترین رکود در اقتصاد ایران

بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، رشد اقتصادی ایران در سال 2011 به صفر درصد تنزل خواهد داشت. شاید آنچه در کشورهای خاورمیانه شاهد هستیم تاثیری بر روند اقتصاد ایران گذاشته است. اما سعید لیلاز، کارشناس مسایل اقتصادی بر این باور است که این تحولات نه تنها تاثیر منفی بلکه تاثیرهای مثبتی نیز بر اقتصاد ایران داشته است.

تعداد بازدید : 23015

علی خرم/استاد دانشگاه و تحلیل‌گر مسائل سیاست خارجی ایران
نقض قطعنامه‌های شورای امنیت؛ زمینه‌ساز قطعنامه دیگری علیه ایران

کشف، توقیف و گزارش محموله‌های تسلیحاتی که نقض قطعنامه‌های شورای امنیت محسوب می‌شوند، می‌تواند عواقب ناگواری به دنبال داشته باشد. یکی از مهم‌ترین این عواقب این است که این گزارش‌ها می‌تواند زمینه‌ساز قطعنامه دیگری علیه ایران شود.

تعداد بازدید : 22648

مترجم : سيد على موسوى خلخالى
نبرد امنيتى ايران و امريکا در عراق

تنش‌هاى موجود ميان ايران و امريکا زمانى بوى ديگرى به خود مى‌گيرد که برخوردهاى امنيتى اين دو کشور به اوج مى‌رسد. رقابت يا بهتر بگوييم درگيرى امنيتى ايران و امريکا در منطقه‌اى که امريکا به شدت تلاش دارد که آن را تحت کنترل خود داشته باشد ايران را مجبور کرده وارد پوسته تدافعى براى دفاع از فضاى امنيتى خود شود.

تعداد بازدید : 22392


از پيش‌فروش نفت تا احتمال حذف گازپروم

یکی از راهکارهای تامین مالی پروژه های نفتی در سال اول اجرای برنامه پنجم توسعه انتشار اوراق مشارکت ارزی و ریالی است. برای سال آینده انتشار اوراق برای چهار شرکت ملی نفت، گاز، پالایش و پخش فرآورده های نفتی و صنایع پتروشیمی پیش بینی شده است.

تعداد بازدید : 24522

نوشتاري از مير محمود موسوى
نجم‌الدين اربکان پدر اسلام گرايى ترک

آقاى اربکان آرزوها و آمالى در جهت جمع کردن جهان اسلام درحول یک محور تازه با هدف رشد و تعالى جهان اسلام با مشارکت ديگر کشورها داشت که به دليل موانع مختلفى که بر سر راه اين هدف بود، جامه عمل بر آن‌ها پوشيده نشد. بی میلی برخی از سران دولت‌های عضو، ناخشنودی که از طرف قدرت‌هاى ديگر وجود داشت و شرايط داخلى ترکيه که قدرت اربکان را محدود مى‌کرد، از جمله عواملی بودند که تحقق ایده اربکان را تا میزان زیادی مشکل ساخت. اين يک حرکت شاخص از اجرای ديدگاه‌هاى آن زمان اربکان بود.

تعداد بازدید : 18772

گفتاری از دکتر سیدمحمدکاظم سجادپور
واشنگتن، تل‌آویو و خاورمیانه خروشان

کمرنگ کردن نقش نیروهای مذهبی در گزارش‌های تحلیلی امریکایی‌ها هم منعکس شده است اما در امریکا به دموکراسی توجه بیشتری شده و دموکراسی خواهی و موج چهارم آن در منطقه و جهان بیشتر مد نظر قرار می‌گیرد. به علاوه در امریکا توجه زیادی به سیاست خارجی امریکا شده و در نقد سیاست خارجی اوباما که فاقد انسجام لازم و قابل توجه است، مطالب زیادی منتشر ‌شد ه است.

تعداد بازدید : 18755

متن کامل سخنرانی عربی رهبر انقلاب اسلامي در خصوص تحولات مصر
اي فرزندان کنعان!من به نام ملت ايران، به شماسلام مي‌گويم

نهضت ملت مسلمان مصر جنبش اسلامي آزادي‌بخش است و من به نام ملت ايران و به نام دولت انقلابي ايران، به ملت مصر و ملت تونس سلام مي‌گويم و از خداوند متعال مي‌خواهم که با پيروزي قطعي کامل بر شما منت بگذارد . من از نهضت شما احساس افتخار و عزت مي‌کنم.

تعداد بازدید : 18627

نوشتاري از غضنفر رکن آبادي سفير جمهوري اسلامي ايران در بيروت
متهم اصلی غایب است

ایران از ابتدا بر این موضوع تاکید داشت که از هر راه حلی برای برون رفت لبنان از این بحران با این شرط حمایت خواهد کرد که این راه حل ها توسط محافل داخلی لبنان تعیین شود. ایران همچنین تاکید می کند که تمام مشکلات در کشورهای منطقه فقط باید توسط کشورهای منطقه حل شود و کشورهای غربی نباید در این مسئله دخالت کنند.
تعداد بازدید : 18804

نوشتاري از محمدعلى مهتدى
عربستان مامور استفاده از قدرت‌هاى منطقه‌اى شده است

مسئوليت استفاده از قدرت‌هاى منطقه‌اى مثل ايران و سوريه به عربستان سعودى واگذار شده است تا اين کشور پل ارتباطى‌اى ايجاد کند. در همين چارچوب ملک عبدالله قبل از بيمارى‌اش به دمشق سفر مى‌کند و پس از آن سفر مشترکش با بشار اسد را به لبنان انجام مى‌دهد که طى آن معادله سين – سين (عربستان سعودى – سوريه) مطرح مى‌شود.
تعداد بازدید : 18998

بولدوزر و مرداب؛
بحران سياست خارجى امريکا در افغانستان

مرگ ريچارد‌هالبروک در سيزدهم دسامبر 2010 مصادف با بيست و دوم آذر 1389، خبرى مهم براى ديپلماسى امريکا بود و بلا استثنا تمام مقامات ارشد و درجه يک سياست خارجى امريکا از مرگ او ابراز تاسف کردند...گفتارى از سيد محمدکاظم سجادپور، استاد داشنگاه و کارشناس مسائل بين المللي.
تعداد بازدید : 18889


هراس عربستان سعودی از تشکیل مثلث شیعی

شیخ زاید همچنین گفت: سعودی‌ها احتمال می‌دهند که زرداری گرایش شیعی داشته باشد و در راستای تقویت روابط خود با ایران و در نتیجه تشکیل مثلث شیعی تلاش کند.خاطرنشان می‌شود تلگراف‌های دیپلماسی که پایگاه ویکی لیس مورد بررسی قرار داده، نشان می‌دهد که ملک عبد الله بن عبد العزیز به زرداری اعتماد ندارد و ترجیح می‌دهد که پاکستان رهبر دیگری داشته باشد
تعداد بازدید : 18971

تازه ترين گزارش روزنامه امريکايى لس آنجلس تايمز
ايران، دغدغه مشترک اعراب و اسرائيل

تهديد ايران هسته‌اى در حقيقت به کار مذاکرات صلح آمده است. برافراشته ماندن پرچم قرمز خطر ايرانى که به تسليحات هسته‌اى دسترسى پيدا کرده است دولت غاصب اسرائيل و کشورهاى عربى را در موضع کمک به حل و فصل مناقشه خاورميانه در سريع‌ترين زمان ممکن قرار داده است.

تعداد بازدید : 19262

نوشتاري از دکتر سيد صادق خرازی
دیپلماسی هوشمندانه

چارچوب فهم تحريم‌ها نيازمند درک دقيق‌تر فضاى به وجود آمده است. چگونه مى‌توان برداشت‌ها و عکس‌العمل‌هاى انتزاعى به وجود آمده در عرصه جهانى و بين‌المللى را بهتر درک کرد و فهميد. ابعاد تحريم‌ها و انگيزه شناسى اين تحريم‌ها داراى معانى خاص است که تامل و دقت خاص خودش را مطالبه مى‌کند. فضاى موجود همان تداوم تحريم‌هاى قبلى، البته با دامنه‌اى وسيع‌تر و حرکتى هماهنگ‌تر از خصومت قدرت‌هاى جهانى است.

تعداد بازدید : 19325


اخلاق دینی می‌تواند مبنایی برای دیپلماسی دینی باشد

پروفسور فلسفه دانشگاه میشیگان استاد فلسفه دانشگاه میشیگان و نظریه‌پرداز اخلاق معاصر با اشاره به این که جنبه جهانی اخلاق که در ادیان مورد توجه قرار گرفته، می‌تواند کارکرد مثبتی در دیپلماسی داشته باشد، گفت: «بر پایه این تعهدات مشترک اخلاقی در میان ادیان می‌توان به صلحی عادلانه در میان کشورها در نظام بین‌الملل دست یافت.»

تعداد بازدید : 19692

درس گفتارهاي اخلاقي آيت الله شيخ مجتبي تهراني پيرامون "غیرت مؤمن"/
حیا، نخ تسبیح ایمان است

بسیاری از احکام شرعیّه ما بر محور حیا استوار است؛ چه احکام اجتماعی و چه احکام فردی.
تعداد بازدید : 19972


ثبت جهانی نوروز، ابزاری مهم در دیپلماسی عمومی

نوروز می تواند عنصر مهمی برای دیپلماسی عمومی باشد؛ هم در سطح جهانی و هم در سطح منطقه ای، منطقه ای که خاستگاه نوروز و قلمرو تمدن اسلامی و ایرانی است.
تعداد بازدید : 19642


Remik International Institute - Copyright©2009 All Rights Reserved

تمام حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است
 اجراء :
ارمغان داده پرداز